fbpx

A NAV ellenőrzési terve a 2024-es évre

A közlemény kiemeli, hogy az adóhatóság 2024-re a rendelkezésére álló adatvagyon felhasználásával, célzott kockázatelemzéssel és a gazdasági folyamatokhoz igazodva határozta meg az ellenőrzések irányát.
A NAV az ellenőrzések típusát az adózók magatartásának függvényében választja meg az idei évben. A közlemény szerint kiemelt figyelmet kap idén is az adózói adatszolgáltatások adathelyességének biztosítása.
Differenciáltabb hozzáállás
Az adóhatóság kiemeli, hogy évek óta számíthatnak a NAV támogatására a jogkövető adózók, ha kisebb súlyú, nem szándékos hibát vétenek, ezzel is ösztönözve az önkéntes jogkövetést. A hatóság tapasztalatai ugyanakkor azt mutatják, hogy egyes adózói körök ezzel visszaélnek, és tendenciózusan csak akkor teljesítik adókötelezettségüket, miután a hivatal megszólítja őket valamilyen eltérés, hiány miatt.
Ennek következtében az eddigieknél is differenciáltabb hatósági hozzáállás szükségességét azonosította az adóhatóság, amiben még inkább az adózók attitűdje lesz a meghatározó az ellenőrzések típusának megválasztásában.
Új szektorok ellenőrzése
A kockázatelemzések fókuszába új szektorok is bekerültek az állandóan ellenőrzött területek mellett.
Idén a NAV figyelmére számíthatnak a:

rendezvényszervezők,
a reklám-, marketing-, és médiaszolgáltatók,
az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből jövedelmet szerzők,
a kriptovalutából jövedelmet szerzők,
a szépségiparban működők,
a testedzési szolgáltatással foglalkozó adózók.

A már régóta és rendszeresen vizsgált ágazatok sem kerülnek le a listáról, így például:

az építőipar,
a személy- és vagyonvédelem,
a zöldség- és gyümölcskereskedelem,
az értékesítés a webhelyeken, internetes piactereken

Fentiek (többek között) továbbra is ellenőrzések tárgyai lesznek az idei évben is.
Kiemelt adózók
A nemzetgazdasági súlyuknál fogva a kiemelt és a legnagyobb adóteljesítményű adózók vizsgálata idén is folytatódik.
Ellenőrzési szempont marad az adókedvezmények (fejlesztési-, energiahatékonysági beruházási-, felújítási) igénybevételének vizsgálata, továbbá kiemelt prioritású a kapcsolt vállalkozások között alkalmazott árak (transzferárak) kontrollja.
A szokásos piaci árat megállapító határozatokban foglaltak – különös tekintettel a kritikus feltételrendszerre – ellenőrzése kiemelt feladat a 2024-es esztendőben is – áll a NAV közleményében.
Adatszolgáltatások ellenőrzése
Általánosságban az adóhatóság megállapítja, hogy a digitalizáció térnyerésével a tranzakció(esemény)alapú bevallások és adatszolgáltatások váltják fel a hagyományos formákat.
A fentiek miatt elengedhetetlen az adatok folyamatos vizsgálata, a rendszerszintű hibák kiszűrése, ami alapfeltétele a csalárd adózói magatartás azonosításának, a láncolatok feltárásának, és a gyors hatósági reakciónak.
Az adateltérések kiküszöbölése a jogkövető adózói körnél is elengedhetetlen, ugyanis csak helyes adatokra építhetők jól működő kockázatelemzési modellek. A bevallások, adatszolgáltatások és a NAV rendelkezésére álló adatok pontosságát biztosító eljárások különösen az online adatszolgáltatás és az áfabevallások, valamint a biztosítotti bejelentések és a járulékbevallások egyezőségére koncentrálnak.
 Támogató eljárások
2024-ben a NAV akkor segíti támogató eljárással az adózókat, ha a hiba nem szándékos mulasztásra vezethető vissza, ha valószínűsíthető a jogkövetési hajlandóság, ha az eltérés az adózó adóteljesítményéhez viszonyítva vélelmezhetően csekély, és ha a hiba előfordulása nem rendszeres. Ha ezek a körülmények nem állnak fenn, akkor a hivatal nem támogató eljárást, hanem ellenőrzést indít majd.
Vámellenőrzések és rendészet
Továbbra is előtérben van az EU-ból és harmadik országból behozott és Magyarországon forgalomba helyezett, új gépjárművek utáni regisztrációsadó- és áfafizetés ellenőrzése.
Az e-kereskedelem térnyerésével a vámellenőrzések az importnál jelentkező alulértékelések feltárására, valamint a közösségi és belföldi forgalomban tetten érhető áfakikerülésre, a vámérték valódiságára koncentrálnak. Idén is központi téma az importáruk termékbiztonsága, a hamis, veszélyes termékek kiszűrése.
Folytatódik a csempészáruk illegális forgalmának visszaszorítása, valamint a hazai és nemzetközi jogszabályokban meghatározott korlátozások, tilalmak következetes érvényesítése, a szankciós rendelkezések betartatása.
A cikk szerzője, Kertész Gábor az Accace Hungary adómenedzsere. Az Accace az Adó Online szakmai partnere.