Barion Pixel

Áfa: a határokon átnyúló kkv-szabályozás – a nyilvántartásba vételi eljárás (3. rész)

A sorozat előző részeit itt találja.
Annak érdekében, hogy a határokon átnyúló mentesség alkalmazhatósága terén ne legyen késedelem, a letelepedés helye szerinti tagállamnak – további aktualizálások lehetőségének fenntartásával – ki kell adnia vagy aktualizálnia kell az „EX”-számot, amint a mentesség helye szerinti bármelyik tagállamtól megérkezik a megerősítés, és az alábbi példában kifejtettek szerint tájékoztatnia kell a kisvállalkozást arról, hogy az érintett tagállamban élhet az áfa-mentességgel. Ha a mentesség helye szerinti egyik tagállam arról tájékoztatja a letelepedés helye szerinti tagállamot, hogy a mentesség feltételei nem teljesülnek, úgy a letelepedés helye szerinti tagállamnak ugyanezt a megközelítést kell alkalmaznia, és az elutasító határozatot kell közölnie a kisvállalkozással.
Az előbbi cikkekben ismertetett témakört most vizsgáljuk meg egy példán keresztül. A kkv jelenleg nem alkalmazza a kkv-szabályozást. Igénybe kívánja venni a határokon átnyúló kkv-szabályozás szerinti áfa-mentességet a letelepedésének szerinti tagállamban és további két tagállamban: az 1. és a 2. tagállamban. A kkv 2025. február 3-án benyújtja az előzetes bejelentést a letelepedésének helye szerinti tagállamban. A letelepedésének helye szerinti tagállam, valamint a mentesség helye szerinti 1. és 2. tagállam úgy ítéli meg, hogy a kkv alkalmazhatja a kkv-szabályozást.
A letelepedés helye szerinti tagállam megerősíti a kkv „EX” egyedi azonosító számát, amint az egyes érintett tagállamoktól megkapja a határozatokat. Ebben a példában ez azt jelenti, hogy a kkv-szabályozás alkalmazásának kezdő időpontja a letelepedés helye szerinti tagállamban február 15., a mentesség helye szerinti 2. tagállamban február 24., a mentesség helye szerinti 1. tagállamban pedig március 5.

Az előzetes bejelentés benyújtásának időpontja
az időpont, amikor a letelepedés szerinti tagállam értesül az érintett tagállam ellenőrzésének eredményéről
tájékoztatás/az „EX”-szám megerősítése a kkv számára
Kezdés időpontja

a letelepedés helye szerinti tagállam
2025/02/03
***
2025/02/15
2025/02/15

a mentesség helye szerinti 1. tagállam
n/a
2025/03/04
2025/03/05
2025/03/05

a mentesség helye szerinti 2. tagállam
n/a
2025/02/20
2025/02/24
2025/02/24

Az alkalmazás kezdő időpontja
A szerző, Molnár Péter független adótanácsadó.