Idén több mint 43 ezer adózó nem hozta nyilvánosságra határidőre a számviteli beszámolóját. A beszámoló benyújtásának elmulasztása miatt súlyos szankciók szabhatók ki: a 200 ezer forintos mulasztási bírság és az adószám törlése. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) azonban segít a cégeknek, hogy ezt elkerülhessék – hívta fel a figyelmet pénteki közleményében a hivatal.
A jogkövetési vizsgálati típus kiemelkedő szerepet játszik az adózók jogkövető magatartásának ösztönzésében, a vállalkozások adózási kérdésekben történő támogatásában is. A Nemzeti Adó-és Vámhivatal (NAV) elég nagy számban végez jogkövetési vizsgálatokat, melyek segítik az adózókat az adójogrendszernek történő megfelelésben. A jogkövetési vizsgálatok célja egyrészt az adatgyűjtés, másrészt valamely gazdasági esemény mélyebb vizsgálata, valamint a hiányosságok, hibák feltárása.
A NAV a bírságokkal együtt 88 millió forint megfizetésére kötelezett egy távol-keleti kereskedőt, aki fiktív számlákkal minimalizálta fizetendő adóját; a tartozás fedezetére a vállalkozás teljes árukészletét lefoglalták.
Még szélesebb körben folytatódtak az online számla- és pénztárgépadatok, valamint az áfabevallások eltérését tisztázó adategyeztetési eljárások, a 200 céget megszólító kampány hatására csaknem 400 millió forint hiányzó áfa került vissza a költségvetésbe – közölte a NAV.
Évente legfeljebb 86 liter párlat állítható elő magánfőzőként jövedékiadó-mentesen, és ha egy háztartásban több magánfőző él, az éves kedvezményes mennyiség személyenként összeadódik – írta közleményében a NAV.
Papíron szüneteltette a tevékenységét, mégis tovább dolgozott egy duguláselhárítással foglalkozó vállalkozó; számlát nem mindig adott. A NAV dél-budapesti igazgatóságának ellenőrei több mint 20 millió forint adókülönbözetet tártak fel – közölte a hatóság.
Júliusban több mint hárommilliárd forint forgalmi értékű illegális dohányterméket foglaltak le a pénzügyőrök, gyanúsítottként 23 embert hallgattak ki, akik közül a bíróság három ember esetében bűnügyi felügyeletről, míg 11 ember esetében a letartóztatásról döntött – közölte a NAV.
Idén már a negyedik illegálisan működő szociális otthont zárta be az adóhatóság Hajdú-Bihar vármegyében; a bentlakókat méltó körülmények között helyezték el, a működtetővel szemben pedig feljelentést tett a hivatal – olvasható a NAV közleményében.
Többmilliós bírságra számíthat egy szabálytalanul működő állateledel-forgalmazó vállalkozó – tudatta a NAV.
Változik az áfa-bevallás csütörtöktől: a vállalkozásokat segítő, új oszlopok kitöltése önkéntes, de megéri, mert így akár az ellenőrzés vagy az adategyeztetési eljárás is elkerülhető – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.